Dlaczego maszyna nie szyje – powody i rozwiązania

Co zrobić, gdy maszyna nie szyje? Dlaczego maszyna nie szyje, jak naprawić maszynę do szycia? Przedstawiamy najczęstsze powody takich problemów i podpowiadamy, jak sobie z nimi poradzić bez konieczności wysyłania maszyny do serwisu.

Jak naprawić maszynę do szycia?

Dlaczego maszyna nie szyje, jak naprawić maszynę do szycia
Jako serwis maszyn do szycia jesteśmy zdania, że usuwaniem usterek w maszynach powinni zajmować się wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści. Nie zawsze jednak problem z maszyną do szycia jest na tyle poważny, by trzeba było od razu wysyłać ją do serwisu. Zachęcamy więc do tego, żeby najpierw samemu postarać się ustalić, dlaczego maszyna nie szyje w ogóle lub nie szyje tak, jak trzeba. Czasami bowiem rozprawienie się z domniemaną usterką zajmuje tylko chwilę (czasem tylko trochę dłużej) i jest duża szansa na to, że będziemy w stanie sami rozprawić się z problemem. Maszyna znów będzie sprawna, a my – dumni z tego, że naprawiliśmy ją samodzielnie.
Przedstawiamy najczęstsze przyczyny tego, że maszyna do szycia nie szyje. Podpowiadamy też, co zrobić, gdy spotka Cię taka sytuacja. Jesteśmy przekonani o tym, że z naszym poradnikiem i instrukcją obsługi maszyny pod ręką poradzisz sobie z niejedną przeszkodą. Pamiętaj, żeby każda, nawet najmniejsza ingerencja w maszynę odbywała się dopiero po ODŁĄCZENIU MASZYNY ZE ŹRÓDŁA ZASILANIA.
Właścicielom nowych maszyn przypominamy przy okazji, że wykonanie wielu drobnych zabiegów nie spowoduje utraty gwarancji. Mamy tu na myśli przede wszystkim:

  • zdemontowanie pokrywy bocznej w celu np. wymiany żarówki,
  • czyszczenie maszyny,
  • oliwienie maszyny,
  • wymiana stopki,
  • wymiana igły,
  • wymiana uszkodzonego bębenka,
  • zdjęcie i wymiana płytki ściegowej.

Maszyna do szycia plącze nitkę lub pętelkuje

dlaczego maszyna nie szyje, jak naprawić maszynę do szycia - nawlekanie maszyny do szycia
Pętelkowanie nici jest przede wszystkim efektem złego naprężenia w maszynie. Przy właściwym naprężeniu nici ścieg prosty powinien wyglądać tak samo z obu stron. Za plątanie nici odpowiedzialne jest z kolei źle nawleczona maszyna. Jeśli więc Twoja maszyna plącze, kulkuje, pętli, pętelkuje nici, sprawdź:

  • Nawleczenie maszyny. Źle poprowadzona nić od górnej szpulki do igły to najczęstsza przyczyna niewłaściwej pracy maszyny. Rozwiązanie jest banalnie proste: nawlekasz maszynę jeszcze raz, nie zapominając o prawidłowej kolejności i uprzednim podniesieniu stopki. Jest to o tyle ważne, że w takim położeniu rozchylają się talerzyki naprężacza nici i można łatwo poprowadzić tamtędy nitkę. Upewnij się, że bębenek jest dobrze włożony.
  • Odpowiednie naprężenie. Ustawienie wartości w połowie skali to dobre rozwiązanie, gdy rozpoczynamy szycie. Warto jednak obserwować efekty szycia i ustawić takie naprężenie nici górnej, które da nam oczekiwany efekt. Rzadziej, ale niekiedy też jest to istotne, można wyregulować naprężenie dolnej nici. Regulacja naprężenie jest też czasem niezbędna, jeśli szyjesz nićmi o różnej grubości. Ponadto sprawdź, w jakim stanie są same nici, bo jeśli nie wiesz, czy są dobrej jakości i były właściwie przechowywane, lepiej wybrać takie, co do których mamy pewność, że nie będą powodowały problemów z naprężeniem (więcej na temat nici – poniżej, w rozdziale „Maszyna do szycia zrywa nikę”).
  • Czystość naprężacza. Zdarza się, że między talerzykami naprężacza znajdzie się fragment zerwanej wcześniej nitki. Jej obecność może skutkować niewłaściwym naprężeniem górnej nici. Aby pozbyć się zabrudzenia, należy unieść stopkę do góry, co spowoduje rozchylenie się talerzyków naprężacza. Następnie należy przejechać między nimi złożoną na pół miękką szmatką – w górę i w dół. Powinno pomóc.
  • Blokadę szpulki. Jeśli szpulka nie jest zablokowana lub jest zablokowana zbyt słabo, górna nić prawdopodobnie nie będzie się rozwijała prawidłowo.
  • Stan bębenka i szpulki. Nawet drobne zadry, czy wgłębienia, o które nić mogłaby zahaczyć, mogą być źródłem problemów z naprężeniem. Przyjrzyj się bębenkowi i szpulce i sprawdź, czy nie mają uszkodzeń.

dlaczego maszyna nie szyje, jak naprawić maszynę do szycia. Nić powinna być dobrej jakości i prawidłowo naszpulowana

  • Szpulkę. Jej rozmiar i typ mają znaczenie. Już nawet szpulka ciut mniejsza od zalecanej potrafi wpadać w wibracje i powodować problemy z naprężeniem nici. Przy nawijaniu nici na szpulkę (zdjęcie powyżej) pamiętaj o tym, żeby przerwać szpulowanie, gdy osiągniesz mniej więcej 90 procent średnicy szpulki. Nić musi być prawidłowo nawinięta (jeśli nie masz pewności, że tak właśnie jest, zajrzyj do instrukcji obsługi i wykonaj szpulowanie zgodnie ze wskazówkami), bo ma to wpływ na jej odpowiednie naprężenie. Przy dobrze nawiniętej nici i właściwie założonej szpulce nić musi się wysuwać swobodnie, bez zbędnego oporu.

Maszyna do szycia przepuszcza ścieg

dlaczego maszyna nie szyje, jak naprawić maszynę do szycia. Igła
W takiej sytuacji w pierwszej kolejności zwróć uwagę na igłę. Przede wszystkim na to, czy jest:

  • Taka, jak zaleca producent. Informacja na temat właściwego systemu igieł powinna być w instrukcji obsługi maszyny.
  • Dobrze zamontowana, tzn. została wsunięta dobrą stroną do końca uchwytu w igielnicy i śruba mocująca jest dokręcona jak trzeba.
  • Odpowiedniej grubości. Oprócz rozmiaru istotna jest też grubość igły – od ok. 60 do szycia lekkich tkanin do igieł o grubości 110, których używamy do szycia ciężkich materiałów.
  • Właściwa do Twojego zadania szyciowego (inną igłę należy wybrać do szycia tkanin, inną do dzianin, do skóry, jeansu, do haftowania itd.).
  • Dobrej jakości. Zgadzamy się tutaj z producentami maszyn: stosuj igły polecane przez daną firmę lub ewentualnie te renomowanych i uznanych marek.
  • Prosta. Można łatwo sprawdzić, czy igła nie skrzywiła się: wyjmij ją z maszyny i połóż na płaskiej powierzchni – odległość między igłą a podłożem powinna być taka sama na całej długości od kolby do czubka igły.
  • Zużyta. Nawet jeżeli na pierwszy rzut oka stan igła nie budzi Twoich zastrzeżeń, producenci radzą, by i tak wymieniać ją co jakiś czas. (Kiedy wymienić igłę w maszynie do szycia – patrz ramka poniżej).
Dobra rada: dla mniej doświadczonych osób – w zależności od rodzaju szytego materiału i jakości igieł należy zmieniać je co 8-14 godzin szycia; niektórzy doradzają wymianę igły po wykorzystaniu czterech szpulek dolnej nici. Osoby z pokaźnym stażem przy maszynie z pewnością same rozpoznają, kiedy warto sięgnąć po nową igłę. Jedną z metod na sprawdzenie tego, czy igła już się stępiła, jest przejechanie płaską stroną igły po powierzchni paznokcia. Jeśli igła zostawia ślad, to nadaje się do wymiany.

Ponadto za przepuszczanie ściegu może być odpowiedzialna źle dobrana stopka. Pamiętaj więc, aby montować odpowiednią stopkę szczególnie wtedy, gdy szyjesz dzianiny, cienkie tkaniny i tkaniny elastyczne.

Maszyna do szycia zrywa nitkę

dlaczego maszyna nie szyje, jak naprawić maszynę do szycia - jakie nici wybrać
Zrywanie nici górnej lub zrywanie nici dolnej najczęściej mają swoje źródła w nieprawidłowym nawleczeniu maszyny lub niewłaściwym naprężeniu nici. Ale nie tylko. Jeżeli Twoja maszyna do szycia zrywa, rwie nitkę, spróbuj następujących rozwiązań:

  • Wybór właściwych nici. Na nich nie ma co oszczędzać – wybieraj nici dobrej jakości, gładkie o równej grubości. Przechowuj je z dala od wilgoci i światła słonecznego. Co ważne, jeśli jedna nić sprawia problemy, warto nawlec inną, nawet z tego samego opakowania. Zdarza się, że taki zabieg pomaga i można śmiało szyć dalej. Nici do szycia ręcznego lub też takie, co do których nie masz pewności, czy nie przeleżały w ukryciu kilka dekad, lepiej sobie darować. Szkoda nerwów i ryzyka, że będą się rwać i zepsują cały efekt pracy.
  • Sprawdź nawleczenie maszyny. Pisaliśmy już o tym powyżej, przy problemach z pętleniem nici, więc tylko przypominamy. Jeżeli masz podejrzenie, że za Twoje problemy może być odpowiedzialne nieprawidłowe nawleczenie maszyny, po prostu nawlecz ją jeszcze raz. Nie zapominaj o poprawnej kolejności prowadzenia nici oraz o uniesieniu stopki w celu rozsunięcia talerzyków naprężacza.
  • Załóż blokadę szpulki. Jeśli przed chwilą szpulowałeś bębenek albo zmieniałeś górną nić, pamiętaj o tym, żeby założyć blokadę szpulki. Dopiero po jej prawidłowym zablokowaniu będziemy mieli pewność, że nitka rozwija się prawidłowo i nie powoduje problemów z naprężeniem. W szczególnych przypadkach nić może wplątać się pod szpulkę, zablokować i zerwać.
  • Wymień uszkodzone podzespoły. Już nawet małe zadry, dziurki czy inne uszkodzenia bębenka bądź szpulki mogą sprawiać, że nić będzie się zrywała podczas szycia. Jeśli więc zauważysz, że wspomniane części są zniszczone, zamontuj nowe.

Maszyna do szycia nie przesuwa materiału

dlaczego maszyna nie szyje, jak naprawić maszynę do szycia. Ząbki transportu powinny wysuwać się ok. 2 mm ponad płytkę ściegową
Próbujesz szyć, ale nic z tego nie wychodzi, bo materiał nie przesuwa się pod stopką? Masz wrażenie, że maszyna szyje w miejscu? Zobacz, na co zwrócić uwagę w takiej sytuacji:

  • Transport materiału. Jeśli materiał nie przesuwa się pod stopką wcale albo niewłaściwie, upewnij się, że stopka jest opuszczona jak należy. Komputerowa maszyna przypomni Ci sama, a w pozostałych – trzeba o tym pamiętać. Sprawdź też, czy nie został wyłączony transport albo, czy pod płytką ściegową nie zgromadził się brud, który utrudnia lub wręcz uniemożliwia prawidłową pracę transportu. Ząbki (dobrze widoczne na zdjęciu powyżej) powinny się wysuwać mniej więcej 1 mm ponad płytkę ściegową. Jeśli tak nie jest, być może się opuściły i wtedy konieczna jest regulacja ząbków, którą powinien wykonać mechanik. W przypadku, gdy maszyna nie szyje dzianin, polaru, skóry etc., dotknij palcem ząbków transportu. Jeśli się stępiły lub są wyszczerbione trzeba je wymienić i można to zrobić własnoręcznie. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na to, żeby po zamontowaniu ustawić ząbki tak, by swobodnie poruszały się w otworach w płytce ściegowej. Jeśli tak się nie dzieje lub gdy ząbki nie wysuwają się na właściwą wysokość, należy wyregulować mechanizm i jest to już zadanie dla mechanika.
  • Docisk stopki. Jeśli maszyna nie szyje tak, jak chcesz, warto sprawdzić, czy została wyposażona w regulację docisku stopki. Dobranie właściwej wartości pomoże szyć np. delikatne, „trudne”, podatne na uszkodzenia materiały i zgrubienia. Przypominamy tylko, że im wyższa jest wartość docisku stopki, tym jest on większy.
  • Długość ściegu. Szczególnie u osób początkujących zdarzają się takie przypadki, że maszyna szyje w miejscu, bo użytkownik ustawił długość ściegu w pozycji „0”. Jeśli maszyna będzie szyła w miejscu przez dłuższy czas może dojść do splątania nici pod płytką ściegową. Rozwiązaniem jest nastawienie poprawnego parametru długości ściegu.

dlaczego maszyna nie szyje, jak naprawić maszynę do szycia. Ustawienie stopki

  • Ustawienie stopki. Jeśli zaczynasz szyć bardzo gruby materiał lub kilka jego warstw, maszyna może nie rozpocząć transportowania materiału, jeśli stopka jest ustawiona pod dużym skosem. Nie jest bowiem w stanie prawidłowo docisnąć materiału do ząbków transportu. Rozwiązania są dwa: unieś stopkę i wsuń materiał głębiej pod nią lub użyj blokady w stopce uniwersalnej.

Maszyna do szycia szyje, ale hałasuje

dlaczego maszyna nie szyje, jak naprawić maszynę do szycia. Maszyna hałasuje
Jeżeli podczas szycia maszyna hałasuje, wydaje dziwne dźwięki, na pewno jest to powód do niepokoju. Radzimy przerwać szycie, nawet wtedy, jeśli nie masz żadnych uwag do jakości powstających ściegów.
Pierwszym krokiem powinno być wyłączenie maszyny, wyjęcie przewodu zasilającego i sprawdzenie czystości pod płytką ściegową, przy ząbkach transportera, przy chwytaczu, w okolicach igielnicy, szarpaka i naprężacza górnej nici. Jeśli dawno tego nie robiłeś, koniecznie trzeba naoliwić newralgiczne miejsca. Przypominamy, że o konserwacji maszyny do szycia obszernie piszemy TUTAJ.

  • Upewnij się, że dostępne śruby są dobrze dokręcone i nie mają luzów.
  • Nawet w czystej i zadbanej maszynie za hałas może odpowiadać wygięta, zużyta lub uszkodzona igła. To może być odpowiedź na pytanie, dlaczego maszyna przepuszcza ścieg i słychać huk. Wymiana igły powinna pomóc.
  • Przyczyną hałasu podczas szycia może być również niewłaściwa, uszkodzona, czy też źle założona stopka. Warto jej się przyjrzeć i ewentualnie założyć jeszcze raz, poprawnie. Musi to być stopka odpowiednia do typu chwytacza w Twojej maszynie (przypominamy tylko inne stopki montujemy do maszyn z chwytaczem rotacyjnym, a inne do tych z chwytaczem wahadłowym) i dobrze dobrana do zadania szyciowego.
  • Stukać w maszynie może też bębenek. Dzieje się tak, gdy jest uszkodzony, zaczepia się o niego nić i bębenek zaczyna podskakiwać, powodując hałas. Wymiana bębenka nie powinna sprawić Ci żadnego kłopotu.

Jeśli nadmierny i nienaturalny hałas nie ustąpił po wspomnianych zabiegach, prawdopodobnie konieczne będzie przekazanie maszyny do naprawy bądź regulacji w fachowym serwisie.

Maszyna do szycia zablokowana

dlaczego maszyna nie szyje, jak naprawić maszynę do szycia. Czyszczenie maszyny do szycia

  • Jeśli maszyna nie szyje, bo zablokował ją szyty materiał lub splątana nić, nie próbuj szyć dalej „na siłę”. W takiej sytuacji należy odłączyć maszynę od prądu, delikatnie unieść stopkę i usunąć wspomniane przeszkody. Mogą się do tego przydać nożyczki z wąskimi, ostrymi czubkami. Bardzo możliwe, że konieczne będzie zdemontowanie płytki ściegowej. Po tym sprzątaniu upewnij się, że igła nie wygięła się. Jeśli tak – jest do wymiany.
  • Zdarza się ponadto, że zerwana nitka, zaplątana na szarpaku także jest w stanie unieruchomić maszynę. W lepszej sytuacji są tutaj właściciele maszyn z uchylnymi pokrywami bocznymi, bo łatwo mogą się dostać do zaplątanej nici i usunąć ją. Jest to możliwe także w pozostałych maszynach, ale w nich trzeba zdemontować pokrywę i nieco bardziej się natrudzić, by pozbyć się nici z szarpaka.

W innych sytuacjach nagłe zatrzymanie maszyny to raczej sygnał do tego, by skontaktować się z punktem naprawy maszyn do szycia

Maszyna do szycia nie pracuje

dlaczego maszyna nie szyje, jak naprawić maszynę do szycia- sprawdź źródło zasilania
Część z Was może się uśmiechnąć z politowaniem, ale zanim przejdziemy do bardziej złożonych przyczyn, warto sprawdzić:

  • czy maszyna jest właściwie podłączona do źródła zasilania. Chodzi tu przede wszystkim o to, czy wtyczki (od zasilania i napędu nożnego) dobrze „siedzą” w gniazdkach i czy w gniazdku jest prąd.
  • Jeżeli jednak masz pewność, że wszystko jest OK, a maszyna nadal nie daje się uruchomić, odradzamy samodzielną naprawę. W takich sytuacjach należy skontaktować się z serwisem i przygotować się na to, że urządzenie będzie musiało trafić do naprawy.
  • Aha, nie sugeruj się tym, że po włączeniu maszyny nie zapaliła się lampka oświetlająca pole pracy. Być może nasza maszyna szyje normalnie, a trzeba jedynie… wyjąć przepaloną żarówkę i zainstalować nową. Taka „naprawa” to powinna być bułka z masłem.

Maszyna do szycia pracuje, ale szyje za wolno

dlaczego maszyna nie szyje, jak naprawić maszynę do szycia - regulacja prędkości szycia

Maszyna szyje, ale ciężko chodzi – często za takie sytuacje odpowiadają kurz, zabrudzenia, resztki nici czy materiałów, które gromadzą się pod płytką ściegową. Zapobiegniesz takim przykrym niespodziankom, dbając o maszynę – regularnie ją czyszcząc i oliwiąc. O tym, jak często i kiedy to robić – CZYTAJCIE TUTAJ.

  • Po sprawdzeniu, że pod płytką ściegową, w okolicach transportera i chwytacza (zaplątana tam nić potrafi uniemożliwić pracę maszyny!) nie ma brudu, który mógłby spowalniać maszynę, zwróć uwagę na inne możliwe przyczyny. W maszynach z regulowaną prędkością szycia upewnij się, że suwak jest w interesującej Cię pozycji.
  • Warto sprawdzić, czy źródłem kłopotów nie jest rozrusznik nożny (regulator obrotów czy po prostu pedał). Tym bardziej, jeśli wcześniej wydobywały się z niego niepokojące dźwięki lub zapachy. W takim przypadku być może czeka nas wymiana rozrusznika na nowy.
  • Jeśli niedawno nawijałeś nić na szpulkę, sprawdź, czy szpulownik i koło zamachowe maszyny wróciły do swoich wyjściowych pozycji.

Gdy stwierdzisz, że żadne z tych rozwiązań nie pomogło, to bardzo możliwe, że winna jest jakaś usterka silnika. Wtedy trzeba zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Gdy maszyna nie szyje – pomoc z instrukcji

dlaczego maszyna nie szyje, jak naprawić maszynę do szycia. Instrukcja obsługi
Pamiętaj o tym, że wiele dobrych rad i gotowych przepisów na pozbycie się kłopotów z maszyną producenci zamieszczają w instrukcji obsługi, w dziale zwanym najczęściej „Rozwiązywanie problemów”. Radzimy przeczytać instrukcję przed pierwszym użyciem, zachować i wracać do niej w pierwszej kolejności, gdy maszyna zacznie zachowywać się dziwnie.
Jeżeli zdarzyło Ci się zapodziać bądź zniszczyć tę ważną książeczkę, nic straconego. Jest duża szansa na to, że uda się zdobyć duplikat. W tym celu warto skontaktować się ze sprzedawcą lub dystrybutorem maszyny. Wiele firm ma instrukcje do swoich maszyn w postaci plików komputerowych, a część umożliwia nawet pobranie ich ze swoich stron internetowych.

Podsumowanie

dlaczego maszyna nie szyje, jak naprawić maszynę do szycia. Naprawa maszyny do szycia w serwisie sprawnamaszyna.pl
Niezależnie od tego, czy jesteś na początku przygody z szyciem, czy przy maszynach spędziłeś już tysiące godzin. Nie ma też znaczenia wiek, liczba ściegów i opcji dostępnych w maszynie – każdemu chyba zdarzyły się sytuacje, w których maszyna przepuszcza ściegi, łamie igły, zrywa nić, plącze nici, nie szyje wcale lub szyje w miejscu itp. Przedstawiliśmy tu najczęstsze sytuacje, w których maszyna zachowuje się tak, że masz już wszystkiego dosyć. Mamy nadzieję, że zaproponowane podpowiedzi i rozwiązania pomogą Ci uniknąć takich sytuacji, a jeśli już dopadną Cię problemy z maszyną – poradzisz sobie z nimi. I to bez konieczności oddawania maszyny do naprawy w serwisie.

Samodzielne usunięcie usterki na pewno da Ci dużo satysfakcji i pozwoli szyć dalej bez problemów. Jeśli uznasz jednak, że nawet drobne naprawy maszyny do szycia nie są zajęciem dla Ciebie lub wolisz, żeby przyjrzeli się jej fachowcy, SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI bądź skorzystaj z FORMULARZA ZGŁOSZENIA SERWISOWEGO. Jeżeli Twoja maszyna nie szyje lub nie szyje prawidłowo, mechanicy serwisu sprawnamaszyna.pl zajmą się nią. Już po kilku dniach powinna być z powrotem u Ciebie – gotowa do kolejnych wyzwań.

O tym, jak wygląda kompleksowy przegląd maszyny do szycia w naszym serwisie i co obejmuje – CZYTAJ TUTAJ


Poznaj zasady, którymi się kierujemy – regulamin serwisu sprawnamaszyna.pl jest dostępny TUTAJ