Jak czyścić i oliwić maszynę do szycia?

 

Czyszczenie i oliwienie maszyny do szycia

Jak często czyścić maszynę do szycia?

O tym, że o maszynę do szycia trzeba dbać, czyścić ją i oliwić – nie trzeba nikogo przekonywać. Gdyby ktoś jednak miał wątpliwości, niech zajrzy do instrukcji obsługi maszyny. Producenci poświęcają w niej osobny rozdział właśnie tematowi konserwacji maszyny, czyli czyszczeniu i najczęściej także oliwieniu newralgicznych miejsc. Dowiedz się, jak czyścić i oliwić maszynę do szycia – czym i jak często należy to robić.

 

Jak często czyścić maszynę do szycia

Wiemy już zatem, że czyszczenie i oliwienie maszyny do szycia jest niezbędne. W takim razie: jak często należy czyścić i oliwić maszynę? To już zależy od tego, jak często szyjemy i jakich materiałów używamy. Jeżeli siadasz do maszyny okazjonalnie lub jesteś średnio zaawansowanym użytkownikiem, wystarczy jeśli poświęcisz konserwacji maszyny trochę czasu raz na kilka miesięcy. No, powiedzmy: nie rzadziej niż raz na pół roku. Jeżeli natomiast korzystasz z maszyny często lub szyjesz na niej materiały, które łatwo się strzępią, siepią czy pylą – wówczas musisz pamiętać o tym, żeby czyścić maszynę regularnie, z większą częstotliwością. Zawsze sygnałem do tego, by wyczyścić maszynę, są niepokojące dźwięki podczas szycia, czy inna niż zwykle praca urządzenia.

Dobra rada: Niezależnie od tego, jak często szyjesz, przechowuj maszynę w torbie, pokrowcu czy specjalnej walizce. Wtedy dostaje się do niej zdecydowanie mniej kurzu i pyłu.
Przechowywanie maszyny do szycia: walizka, torba, pokrowiec

Jak często oliwić maszynę?

Nie wszystkie firmy produkujące maszyny do szycia w instrukcjach obsługi kładą wystarczająco duży nacisk na kwestię oliwienia maszyn. A, jak podkreślają specjaliści serwisu sprawnamaszyna.pl, wiele maszyn nie trafiałoby do nich, gdyby były właściwie i regularnie smarowane. Jak często powinno się więc wykonywać oliwienie maszyny?

 

Jak często oliwić maszynę do szycia

Jeśli chodzi o wieloczynnościowe maszyny do szycia, to przy intensywnym korzystaniu, takie elementy jak chwytacz czy igielnicę warto naoliwić nawet raz na tydzień. Na pewno zaś nie rzadziej niż raz w miesiącu.

Warto zapamiętać, że dobrze i regularnie oliwiona maszyna do szycia pracuje ciszej. Zabiegi konserwacyjne wydłużają też życie urządzenia, bo sprawiają, że podzespoły nie zużywają się zbyt szybko.

Tak dla porównania: newralgiczne miejsca w hafciarkach przemysłowych traktuje się kropelką oleju co osiem godzin pracy. Czyli tak naprawdę codziennie.

Czym czyścić i oliwić maszynę do szycia?

Wielu producentów maszyn do szycia dołącza do akcesoriów przedmioty niezbędne do tego, by prawidłowo wyczyścić i naoliwić maszynę. Na pewno niezbędne będą:

 

Czym czyścić maszynę do szycia? Pędzelek, pęseta, szmatka, olej wazelinowy, sprężone powietrze, śrubokręt

  • ŚRUBOKRĘT (wkrętak) – do odkręcenia śrub mocujących płytkę ściegową w maszynach, w których nie demontuje się jej za pomocą dźwigni; a także do odsłonięcia igielnicy czy usunięcia pokrywy bocznej w maszynach, w których ten element obudowy nie jest uchylny,
  • PĘDZELEK – najlepiej dwa: jeden z miękkim, drugi z dość długim, w miarę twardym nylonowym włosiem; przydadzą się do tego, by oczyścić wszystkie, nawet te najtrudniej dostępne zakamarki w naszej maszynie do szycia (opcjonalnie mogą się przydać np. szczoteczka do zębów i patyczki higieniczne),
  • PINCETA (pęseta, szczypczyki) – jest idealna w sytuacji, gdy np. pod płytką ściegową znajdziesz skłębione resztki materiału, kawałki nici i kurzu; najlepiej wyjąć je właśnie za pomocy pincety, która jest niezbędna także wtedy gdy trzeba dotrzeć do trudno dostępnych miejsc w maszynie,
  • OLEJ WAZELINOWY – najlepszy do smarowania (oliwienia) maszyn do szycia; nie należy w tym celu stosować oleju silikonowego czy olejów pochodzenia roślinnego,
  • SPRĘŻONE POWIETRZE – przydaje się do „wydmuchania” zabrudzeń; sprężone powietrze należy jednak stosować z wyczuciem, żeby nie „wtłoczyć” brudu do środka maszyny; opcjonalnie do czyszczenia można też użyć odkurzacza,
  • SZMATKA, ŚCIERECZKA – najlepiej żeby był to kawałek miękkiego materiału (np. dzianiny), który użyjemy do czyszczenia z brudu maszyny (także obudowy) i jej podzespołów. Drugi kawałek przyda się np. do usuwania nadmiaru oleju po oliwieniu.

Jak czyścić i oliwić maszynę do szycia? Czyszczenie

Pierwszym krokiem, od którego trzeba zacząć czyszczenie maszyny, jest odłączenie jej od źródła zasilania. Dopiero, gdy mamy pewność, że maszyna jest wyłączona, możemy zabrać się za zabiegi pielęgnacyjne.

 

Jak czyścić i oliwić maszynę do szycia? Czyszczenie okolic chwytacza w maszynie z chwytaczem rotacyjnym

Najwięcej brudu i zanieczyszczeń gromadzi się zazwyczaj pod płytką ściegową, w okolicach chwytacza. Żeby mieć dobry dostęp do tych okolic, trzeba zdemontować płytkę ściegową – w niektórych maszynach trzeba do tego użyć śrubokręta, a w innych wystarczy tylko zwolnić blokadę, a następnie podważyć i usunąć płytkę.
 
Demontaż płytki ściegowej w maszynie do szycia

Ponadto warto także zdjąć z maszyny górną nić, szpulkę z dolną nitką, bębenek, stopkę, igłę czy stolik powiększający pole pracy.
 

Kurz, resztki materiałów i nici należy usunąć za pomocą pędzelka, pincety, sprężonego powietrza lub nawet odkurzacza z ząbków transportera, kosza chwytacza i bębenka. To najważniejsze miejsca, ale generalnie warto wyczyścić wszystkie miejsca, które widzimy i do których mamy dostęp.

 

Jak czyścić i oliwić maszynę do szycia? Czyszczenie okolic chwytacza w maszynie z chwytaczem wahadłowym

Jak czyścić i oliwić maszynę do szycia? Oliwienie maszyny

Po tym sprzątaniu możemy wziąć się za oliwienie. W pokazane na zdjęciach miejsca należy wpuścić jedną-dwie krople oleju wazelinowego.

W maszynie z chwytaczem rotacyjnym:

Jak czyścić i oliwić maszynę do szycia? Oliwienie chwytacza w maszynie z chwytaczem rotacyjnym

W maszynie z chwytaczem wahadłowym:

 

Jak czyścić i oliwić maszynę do szycia? Oliwienie chwytacza w maszynie z chwytaczem wahadłowym

Dobra rada: Trzeba pamiętać o tym, żeby po nasmarowaniu maszyny pierwsze szycie wykonać na kawałku zbędnego materiału. To na wypadek, gdyby maszyna „oddała” nam nadmiar olejku – nie pobrudzimy wówczas naszego projektu.

Oprócz okolic chwytacza trzeba też zadbać o czystość igielnicy i szarpaka. Żeby tam posprzątać, musimy zdjąć pokrywę boczną. Najprostsza sprawa jest w maszynach, które mają zamocowaną tę pokrywę na zawiasach – wówczas po prostu otwieramy ją jak drzwiczki. W innych modelach konieczne jest odkręcenie śrub mocujących pokrywę, a w jeszcze innych – delikatne podważenie jej i zdemontowanie.

Gdy mamy już dostęp do igielnicy i pozbyliśmy się zabrudzeń, wykonujemy delikatny obrót kołem zamachowym maszyny. Po co? Po to, żeby sprawdzić, w których miejscach elementy maszyny poruszają się i ścierają ze sobą.
 

 
To właśnie te miejsca trzeba naoliwić.
 
Jak czyścić i oliwić maszynę do szycia? Oliwienie igielnicy
 
Otwarta pokrywa boczna umożliwia nam też dotarcie do szarpaka. W kółku zaznaczono miejsca, w których możemy znaleźć zabrudzenia, np. fragmenty nici, które trzeba usunąć pincetą. Następnie zaś należy upuścić kroplę olejku wazelinowego w miejsce wskazane strzałką.
 
Jak czyścić i oliwić maszynę do szycia? Czyszczenie i oliwienie szarpaka

Bez demontowania czegokolwiek w maszynie dostaniemy się z kolei naprężacza nici górnej. Są tam specjalne talerzyki, które rozchylą się, gdy uniesiemy do góry stopkę.

Jak czyścić i oliwić maszynę do szycia? Czyszczenie naprężacza górnej nici

W powstałą szczelinę należy wsunąć złożoną na pół delikatną szmatkę i kilkukrotnie poruszać nią w górę i w dół. W ten sposób pozbędziemy się stamtąd zanieczyszczeń: kurzu, a być może także fragmentów nici.

Przegląd maszyny w serwisie

Czyszczenie i konserwacja maszyny powinna zapewnić Ci długie i bezproblemowe szycie przez wiele lat. Musimy tu jednak podkreślić, że nawet regularna konserwacja maszyny nie zawsze uchroni ją przed zabrudzeniami, które dostają się głęboko pod obudowę urządzenia. Kurz, resztki materiałów i nici mogą tworzyć tam kłęby i będą nie do usunięcia podczas zabiegów opisanych w niniejszym artykule. Żeby pozbyć się tych zabrudzeń, konieczne jest rozkręcenie maszyny.
 

Jak czyścić i oliwić maszynę do szycia? Maszyna przed i po czyszczeniu w serwisie sprawnamaszyna.pl
Maszyna do szycia przed (trzy górne zdjęcia) i po czyszczeniu w serwisie sprawnamaszyna.pl

 

Można to oczywiście zrobić samemu, ale zaleca się, by jednak zajęli się tym doświadczeni mechanicy lub serwisanci. Dlatego bardzo wskazane jest, by raz na kilka lat – w zależności od tego, jak często szyjemy na maszynie – oddać ją do profesjonalnego serwisu na fachowy przegląd. Zostanie tam dokładnie wyczyszczona z zabrudzeń, które zaległy nawet w najdalszych zakamarkach, i nasmarowana. Specjaliści serwisu sprawnamaszyna.pl odkurzyli, wyczyścili i naoliwili mnóstwo maszyn do szycia, hafciarek, owerloków, a właściciele urządzeń otrzymali z powrotem urządzenia, które znów pracują jak za swoich najlepszych lat. Dowiedz się, jak wygląda przegląd maszyny do szycia w naszym serwisie – dokładny opis ZNAJDZIESZ TUTAJ

Jeśli też chcesz dać swojej maszynie drugą młodość, wystarczy, że wypełnisz FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY serwisu sprawnamaszyna.pl.


Szyjesz na owerloku? PRZECZYTAJ, jak i kiedy należy go czyścić oraz oliwić.


Dowiedz się, jak często należy czyścić maszynę do szycia, na które miejsca trzeba zwrócić szczególną uwagę. Gdzie i czym ją oliwić, by służyła Ci i szyła przez wiele, wiele lat.

Najpierw dokładne czyszczenie, potem szczegółowe sprawdzenie maszyny, a następnie jej oliwienie, smarowanie i testy - zobacz, co dzieje się z maszyną, która trafia do nas na przegląd. Oto nasz flagowy serwis w wersji XXL.

Nie wiesz, co zrobić, gdy Twoja maszyna nie szyje? A może szyje, ale przepuszcza ściegi, łamie igły, zrywa nić, plącze nici, szyje w miejscu itp.? Opisujemy i Wyjaśniamy, jak rozwiązać najczęstsze problemy z maszyną do szycia.

Większość sytuacji, w których maszyna odmawia Ci posłuszeństwa, nie wiąże się z jej wadą czy poważną usterką. Przeczytaj koniecznie zanim zgłosisz nam konieczność naprawy gwarancyjnej swojej maszyny. I unikaj kosztów.

Serwis hafciarek wieloigłowych - sprawnamaszyna.pl

Wykonywany regularnie wszechstronny, przegląd hafciarki w serwisie to najlepszy sposób na to, by służyła Ci ona jak najdłużej. Dowiedz się, jak wygląda taki serwis, , śledząc wizytę hafciarki Janome MB-4S w siedzibie sprawnamaszyna.pl.

Owerlok to dla wielu niezastąpiona maszyna. Jednak ze względu na charakter swojej pracy, wymaga szczególnej pielęgnacji. Czy wiesz, w jaki sposób i jak często należy go czyścić i oliwić , by służył Ci jak najdłużej?

Ile kosztuje i jak długo trwa naprawa maszyny w serwisie? Jak dostarczyć maszynę do serwisu? Co mam zrobić, gdy moja maszyna nie szyje? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania związane z serwisem sprawnamaszyna.pl.

previous arrow
next arrow
PlayPause
Shadow
Slider

Poznaj zasady, którymi się kierujemy – regulamin serwisu sprawnamaszyna.pl jest dostępny TUTAJ