Jak czyścić i oliwić owerlok

jak dobrze czyścić i oliwić owerlok - oliwienie i czyszczenie owerloka krok po kroku

Owerlok to wspaniała i, dla wielu, niezastąpiona maszyna. Jednak ze względu na charakter swojej pracy, wymaga szczególnej pielęgnacji. Dowiedz się, w jaki sposób i jak często należy czyścić i oliwić owerlok, by służył Ci jak najdłużej.

Zadbany, regularnie czyszczony i oliwiony owerlok to znakomite narzędzie do zabezpieczenia krawędzi szytego materiału. Będzie Ci służył wiele lat, pozwoli szyć bardzo szybko, za pomocą 2, 3, 4, a nawet 5 nici, a wbudowany nóż automatycznie obetnie zbędny materiał. Jeśli szyjesz dzianiny, z pewnością docenisz moc mechanizmu różnicowego. Wszystkie te zalety są poza zasięgiem większości wielofunkcyjnych maszyn do szycia.
Kto więc choć raz miał okazję pracować na owerloku, ten wie, jak efektowne, elastyczne i estetyczne ściegi można na nim wykonać. Są w pełni profesjonalne, a tworzy się je łatwo i bardzo sprawnie.

Dlaczego trzeba czyścić i oliwić owerlok

jak dobrze czyścić i oliwić owerlok - dlaczego ważne jest oliwienie i czyszczenie owerloka

Z drugiej strony jednak, owerlok to urządzenie, o które trzeba dbać bardziej niż o „zwykłą” maszynę. W okolice chwytaczy czy pod obudowę owerloka potrafią się dostać nie tylko resztki nici, ale też pozostałości po odcinanym materiale. Trzeba je stamtąd szybko usuwać – przy intensywnym używaniu owerloka nawet raz dziennie. Równie często należy go oliwić, bo owerlok pracuje z prędkością grubo przekraczającą 1000 wkłuć na minutę. Sprawa jest prosta – przy takim tempie o wiele łatwiej o uszkodzenie maszyny. Dlatego potraktuj serio zalecenia z rozdziału „konserwacja maszyny” w instrukcji obsługi. Skutki pracy na zabrudzonym wewnątrz i nienaoliwionym urządzeniu mogą być opłakane, o czym przekonasz się w dalszej części tekstu.

Co jest potrzebne do pielęgnacji owerloka?

Unikniesz kłopotów, dbając systematycznie o swoją maszynę. Zabiegi pielęgnacyjne, o których tutaj piszemy, nie są skomplikowane i zajmą Ci zaledwie kilka minut. Spokojnie wykonasz je we własnym zakresie i będziesz mieć pewność, że Twój owerlok jest czysty, naoliwiony i gotowy na kolejne wyzwania. A zatem, zaczynajmy!

jak dobrze czyścić i oliwić owerlok - co jest potrzebne do czyszczenia i oliwienia owerloka

Do czyszczenia owerloka będą Ci potrzebne:

  • ściereczka/szmatka,
  • pędzelek z długim i sprężystym włosiem (np. eti 111,  do kupienia tutaj),
  • pęseta (np. eti 109,  do kupienia tutaj)
  • opcjonalnie: patyczki kosmetyczne,
  • sprężone powietrze, np. w sprayu (polecamy Spirit 65, który można kupić tutaj) ; niektórzy polecają również odkurzacz – ale nasi serwisanci są innego zdania, twierdząc, że to zbyt mało precyzyjne narzędzie,
  • olej wazelinowy, np. w sprayu (polecamy Spirit 2, który można kupić tutaj)
  • przyda się też uniwersalny środek czyszczący, dzięki któremu maszyna będzie lśniąca i błyszcząca (polecamy Spirit 6, który można kupić tutaj)

Czyszczenie owerloka

Przed przystąpieniem do czyszczenia owerloka odłącz go od źródła zasilania, odkręć i zdejmij płytkę ściegową oraz stopkę. Dzięki temu swobodnie oczyścisz ząbki transportera i ich okolice.
Możesz też zdemontować igłę/igły, ale nie jest to konieczne. Sprzątanie będzie wygodniejsze, jeśli wywleczesz wszystkie nici z maszyny. Po zdemontowaniu osłony chwytacza (fragment z przodu obudowy, pokrywa, którą otwierasz np. podczas nawlekania maszyny) możesz przystąpić do czyszczenia.

jak dobrze czyścić i oliwić owerlok - pędzelek do usuwania zabrudzeń

Za pomocą pędzelka, ruchami z góry na dół, usuń wszelkie zabrudzenia: kurz, resztki nici, pozostałości po materiałach ciętych nożem podczas szycia itp. Krótko mówiąc – wszystko, co będzie w zasięgu. Kłębków brudu i innych niespodzianek najskuteczniej pozbędziesz się pęsetą. Po wstępnym sprzątaniu użyj sprężonego powietrza, aby usunąć najdrobniejsze pyłki i strzępki.

jak dobrze czyścić i oliwić owerlok - usuwanie kurzu, kłębków, brudu pęsetą (pincetą)

Naprężacze w owerloku – jak czyścić

Po wyczyszczeniu przestrzeni pod płytką ściegową (zwróć szczególną uwagę na ząbki transportera i przestrzeń wokół nich) i w okolicach chwytaczy możesz przystąpić do naoliwienia owerloka. Zanim jednak do tego przejdziemy, warto poświęcić chwilę na wyczyszczenie naprężaczy. Między talerzykami potrafią się bowiem gromadzić fragmenty nici i kurz.

jak dobrze czyścić i oliwić owerlok - czyszczenie talerzyków naprężacza

Podnieś stopkę, co spowoduje rozchylenie się talerzyków. Włóż między nie szmatkę złożoną na pół i czyść nią przestrzeń między talerzykami, kilkukrotnie wykonując ruchy góra-dół. Oczywiście wsuń między talerzyki krawędź, która powstała po złożeniu ściereczki.
Powtórz tę czynność przy każdym naprężaczu.
Potem znów przyda Ci się sprężone powietrze. Opuść stopkę i przy zamkniętych talerzykach skieruj strumień powietrza w ich kierunku, by usunąć drobne pyłki, które mimo wcześniejszego czyszczenia szmatką, mogły pozostać w okolicach naprężaczy.

jak dobrze czyścić i oliwić owerlok usuwanie pyłków z naprężaczy za pomocą sprężonego powietrza

Jak naoliwić owerlok

Wyczyszczony z zabrudzeń owerlok jest gotowy do oliwienia. Użyj do tego oleju wazelinowego. Nie stosuj olejów silikonowych, spożywczych, samochodowych, środków do odrdzewiania, czy preparatów opartych na substancjach ropopochodnych itp.
Miejsca, które trzeba potraktować 1-2 kropelkami oleju wazelinowego, są zazwyczaj wskazane w instrukcji obsługi maszyny. Zasada jest taka, że oliwimy wszystkie te punkty, w których pracują metalowe elementy, ocierają się o siebie lub o inne części maszyny. W przypadku owerloka Janome 744D miejsca zostały zaznaczone na zdjęciach.

jak dobrze czyścić i oliwić owerlok - oliwienie owerloka
jak dobrze czyścić i oliwić owerlok - oliwienie olejem wazelinowym

Specjaliści serwisu SprawnaMaszyna.pl radzą, żeby codziennie (przy mniej intensywnej pracy – raz na kilka dni) wpuścić kropelkę oleju wazelinowego na osadzenie ramienia górnego chwytacza i na ramię chwytacza oraz na ramię napędu chwytacza dolnego (górne zdjęcie ze strzałkami). Raz na miesiąc natomiast należy oliwić układ napędu noża (dolne zdjęcie ze strzałkami).

Oliwienie igielnicy w owerloku

Nasi fachowcy podpowiadają, że warto naoliwić również igielnicę – mniej więcej raz na tydzień. Aby wykonać ten zabieg prawidłowo w owerloku Janome 744D i ograniczyć ryzyko kapania oleju na materiał, połóż maszynę „na plecach”. Następnie upuść kroplę oleju na igielnicę i rozprowadź go, poruszając kołem zamachowym (spójrz na zdjęcie poniżej).

jak dobrze czyścić i oliwić owerlok - oliwienie igielnicy

Dlaczego oliwienie jest tak ważne? Części maszyny, które nie są właściwie konserwowane, nie pracują swobodnie, z należytym poślizgiem. Pojawiają się tarcia podczas pracy, co przy wspomnianej już dużej prędkości szycia, może powodować nadmierne nagrzewanie się ruchomych elementów maszyny. Tego należy unikać.

Zadbany owerlok szyje lepiej

jak dobrze czyścić i oliwić owerlok - czysty i naoliwiony owerlok pracuje lepiej

Wyczyszczony i naoliwiony owerlok znów jest gotowy do pracy. Pamiętaj o tym, żeby wykonywać opisane tutaj prace pielęgnacyjne regularnie, a wówczas maszyna odwdzięczy się podczas szycia.

Dobra rada: Jeżeli Twój owerlok nie jest używany codziennie, chroń go przed kurzem i brudem. Zaopatrz się w torbę lub pokrowiec, które są idealnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o przechowywanie maszyny. Przekonasz się o tym podczas kolejnego czyszczenia 🙂

Demontaż pokrywy dolnej owerloka

Oprócz codziennych zabiegów związanych z utrzymaniem owerloka w dobrej kondycji, wskazane jest również wykonanie gruntownego sprzątania maszyny. Mianowicie raz na 2-3 miesiące wypada zajrzeć głębiej pod obudowę naszego owerloka. W tym celu trzeba odkręcić śruby mocujące dolną pokrywę maszyny. Taki zabieg można porównać z czyszczeniem przestrzeni pod pokrywą boczną w wielofunkcyjnej maszynie do szycia. Tam też warto czasem zaglądać. W przypadku owerloka zdjęcie pokrywy dolnej i jej ponowny montaż nie są skomplikowane. W zasadzie trzeba tylko dobrze spasować pokrywę z resztą obudowy i pamiętać o tym, żeby wkręcić odpowiednie śrubki tam, skąd zostały wykręcone.

jak dobrze czyścić i oliwić owerlok - zdjęcie pokrywy dolnej

Demontaż spodniej osłony jest tak istotny, gdyż wszelkie nieczystości trafiają do zakamarków w dolnej części owerloka. Opadają tam nawet podczas czyszczenia pędzelkiem. Gromadzone miesiącami czy latami zabrudzenia potrafią być bardzo groźne dla urządzenia. Przede wszystkim dlatego, że pochłaniają olej, którego używamy do oliwienia. Takie oliwienie jest wówczas mniej skuteczne i maszyna szybciej się zużywa.

jak dobrze czyścić i oliwić owerlok - usuwanie zabrudzeń spod obudowy

Zaniedbany owerlok gorzej pracuje

Zabrudzenia, których nie usuwamy przez dłuższy czas, stają się lepkie i gęste. Do tego stopnia, że potrafią skutecznie zapchać otwory wentylacyjne silnika (pokazaliśmy je na zdjęciu poniżej), który będzie się szybciej nagrzewał. Ale to nie koniec.

jak dobrze czyścić i oliwić owerlok - chroń silnik owerloka

Gdy silnik jest uruchomiony, między szczotką a wirnikiem powstają iskierki, które w ekstremalnych przypadkach potrafią podpalić nagromadzone pyłki, resztki nici i materiałów, wywołując pożar wewnątrz urządzenia. Trafiały już do naszego serwisu maszyny ze spalonymi przewodami – ewidentnym dowodem na to, że w maszynie doszło do pożaru.

Przegląd owerloka w serwisie

Nie czujesz się na siłach, by przeprowadzić gruntowne sprzątanie połączone ze zdjęciem pokrywy dolnej owerloka? Nie masz drygu do prac technicznych? Możesz oddać owerlok do serwisu na przegląd połączony z czyszczeniem, smarowaniem, sprawdzeniem poprawności działania i regulacją. Szyjesz dużo i często? Zafunduj swojemu owerlokowi spa w serwisie – mniej więcej raz na rok. Nie pożałujesz.

jak dobrze czyścić i oliwić owerlok - kompleksowy przegląd owerloka w serwisie

Już teraz wypełnij prosty FORMULARZ ZGŁOSZENIA MASZYNY do serwisu SprawnaMaszyna.pl.
Cennik znajdziesz TUTAJ.

jak dobrze czyścić i oliwić owerlok - przegląd owerloka w serwisie SprawnaMaszyna.pl


Dowiedz się, jak często należy czyścić maszynę do szycia, na które miejsca trzeba zwrócić szczególną uwagę. Gdzie i czym ją oliwić, by służyła Ci i szyła przez wiele, wiele lat.

Najpierw dokładne czyszczenie, potem szczegółowe sprawdzenie maszyny, a następnie jej oliwienie, smarowanie i testy - zobacz, co dzieje się z maszyną, która trafia do nas na przegląd. Oto nasz flagowy serwis w wersji XXL.

Nie wiesz, co zrobić, gdy Twoja maszyna nie szyje? A może szyje, ale przepuszcza ściegi, łamie igły, zrywa nić, plącze nici, szyje w miejscu itp.? Opisujemy i Wyjaśniamy, jak rozwiązać najczęstsze problemy z maszyną do szycia.

Większość sytuacji, w których maszyna odmawia Ci posłuszeństwa, nie wiąże się z jej wadą czy poważną usterką. Przeczytaj koniecznie zanim zgłosisz nam konieczność naprawy gwarancyjnej swojej maszyny. I unikaj kosztów.

Serwis hafciarek wieloigłowych - sprawnamaszyna.pl

Wykonywany regularnie wszechstronny, przegląd hafciarki w serwisie to najlepszy sposób na to, by służyła Ci ona jak najdłużej. Dowiedz się, jak wygląda taki serwis, , śledząc wizytę hafciarki Janome MB-4S w siedzibie sprawnamaszyna.pl.

Owerlok to dla wielu niezastąpiona maszyna. Jednak ze względu na charakter swojej pracy, wymaga szczególnej pielęgnacji. Czy wiesz, w jaki sposób i jak często należy go czyścić i oliwić , by służył Ci jak najdłużej?

Ile kosztuje i jak długo trwa naprawa maszyny w serwisie? Jak dostarczyć maszynę do serwisu? Co mam zrobić, gdy moja maszyna nie szyje? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania związane z serwisem sprawnamaszyna.pl.

previous arrow
next arrow
PlayPause
Shadow
Slider

Poznaj zasady, którymi się kierujemy – regulamin serwisu sprawnamaszyna.pl jest dostępny TUTAJ