Owerlok to wspaniała i, dla wielu, niezastąpiona maszyna. Jednak ze względu na charakter swojej pracy, wymaga szczególnej pielęgnacji. Dowiedz się, w jaki sposób i jak często należy czyścić i oliwić owerlok, by służył Ci jak najdłużej.
Zadbany, regularnie czyszczony i oliwiony owerlok to znakomite narzędzie do zabezpieczenia krawędzi szytego materiału. Będzie Ci służył wiele lat, pozwoli szyć bardzo szybko, za pomocą 2, 3, 4, a nawet 5 nici, a wbudowany nóż automatycznie obetnie zbędny materiał. Jeśli szyjesz dzianiny, z pewnością docenisz moc mechanizmu różnicowego. Wszystkie te zalety są poza zasięgiem większości wielofunkcyjnych maszyn do szycia.
Kto więc choć raz miał okazję pracować na owerloku, ten wie, jak efektowne, elastyczne i estetyczne ściegi można na nim wykonać. Są w pełni profesjonalne, a tworzy się je łatwo i bardzo sprawnie.
Dlaczego trzeba czyścić i oliwić owerlok
Z drugiej strony jednak, owerlok to urządzenie, o które trzeba dbać bardziej niż o „zwykłą” maszynę. W okolice chwytaczy czy pod obudowę owerloka potrafią się dostać nie tylko resztki nici, ale też pozostałości po odcinanym materiale. Trzeba je stamtąd szybko usuwać – przy intensywnym używaniu owerloka nawet raz dziennie. Równie często należy go oliwić, bo owerlok pracuje z prędkością grubo przekraczającą 1000 wkłuć na minutę. Sprawa jest prosta – przy takim tempie o wiele łatwiej o uszkodzenie maszyny. Dlatego potraktuj serio zalecenia z rozdziału „konserwacja maszyny” w instrukcji obsługi. Skutki pracy na zabrudzonym wewnątrz i nienaoliwionym urządzeniu mogą być opłakane, o czym przekonasz się w dalszej części tekstu.
Co jest potrzebne do pielęgnacji owerloka?
Unikniesz kłopotów, dbając systematycznie o swoją maszynę. Zabiegi pielęgnacyjne, o których tutaj piszemy, nie są skomplikowane i zajmą Ci zaledwie kilka minut. Spokojnie wykonasz je we własnym zakresie i będziesz mieć pewność, że Twój owerlok jest czysty, naoliwiony i gotowy na kolejne wyzwania. A zatem, zaczynajmy!
Do czyszczenia owerloka będą Ci potrzebne:
- ściereczka/szmatka,
- pędzelek z długim i sprężystym włosiem (np. eti 111, do kupienia tutaj),
- pęseta (np. eti 109, do kupienia tutaj)
- opcjonalnie: patyczki kosmetyczne,
- sprężone powietrze, np. w sprayu (polecamy Spirit 65, który można kupić tutaj) ; niektórzy polecają również odkurzacz – ale nasi serwisanci są innego zdania, twierdząc, że to zbyt mało precyzyjne narzędzie,
- olej wazelinowy, np. w sprayu (polecamy Spirit 2, który można kupić tutaj)
- przyda się też uniwersalny środek czyszczący, dzięki któremu maszyna będzie lśniąca i błyszcząca (polecamy Spirit 6, który można kupić tutaj)
Czyszczenie owerloka
Przed przystąpieniem do czyszczenia owerloka odłącz go od źródła zasilania, odkręć i zdejmij płytkę ściegową oraz stopkę. Dzięki temu swobodnie oczyścisz ząbki transportera i ich okolice.
Możesz też zdemontować igłę/igły, ale nie jest to konieczne. Sprzątanie będzie wygodniejsze, jeśli wywleczesz wszystkie nici z maszyny. Po zdemontowaniu osłony chwytacza (fragment z przodu obudowy, pokrywa, którą otwierasz np. podczas nawlekania maszyny) możesz przystąpić do czyszczenia.
Za pomocą pędzelka, ruchami z góry na dół, usuń wszelkie zabrudzenia: kurz, resztki nici, pozostałości po materiałach ciętych nożem podczas szycia itp. Krótko mówiąc – wszystko, co będzie w zasięgu. Kłębków brudu i innych niespodzianek najskuteczniej pozbędziesz się pęsetą. Po wstępnym sprzątaniu użyj sprężonego powietrza, aby usunąć najdrobniejsze pyłki i strzępki.
Naprężacze w owerloku – jak czyścić
Po wyczyszczeniu przestrzeni pod płytką ściegową (zwróć szczególną uwagę na ząbki transportera i przestrzeń wokół nich) i w okolicach chwytaczy możesz przystąpić do naoliwienia owerloka. Zanim jednak do tego przejdziemy, warto poświęcić chwilę na wyczyszczenie naprężaczy. Między talerzykami potrafią się bowiem gromadzić fragmenty nici i kurz.
Podnieś stopkę, co spowoduje rozchylenie się talerzyków. Włóż między nie szmatkę złożoną na pół i czyść nią przestrzeń między talerzykami, kilkukrotnie wykonując ruchy góra-dół. Oczywiście wsuń między talerzyki krawędź, która powstała po złożeniu ściereczki.
Powtórz tę czynność przy każdym naprężaczu.
Potem znów przyda Ci się sprężone powietrze. Opuść stopkę i przy zamkniętych talerzykach skieruj strumień powietrza w ich kierunku, by usunąć drobne pyłki, które mimo wcześniejszego czyszczenia szmatką, mogły pozostać w okolicach naprężaczy.
Jak naoliwić owerlok
Wyczyszczony z zabrudzeń owerlok jest gotowy do oliwienia. Użyj do tego oleju wazelinowego. Nie stosuj olejów silikonowych, spożywczych, samochodowych, środków do odrdzewiania, czy preparatów opartych na substancjach ropopochodnych itp.
Miejsca, które trzeba potraktować 1-2 kropelkami oleju wazelinowego, są zazwyczaj wskazane w instrukcji obsługi maszyny. Zasada jest taka, że oliwimy wszystkie te punkty, w których pracują metalowe elementy, ocierają się o siebie lub o inne części maszyny. W przypadku owerloka Janome 744D miejsca zostały zaznaczone na zdjęciach.
Specjaliści serwisu SprawnaMaszyna.pl radzą, żeby codziennie (przy mniej intensywnej pracy – raz na kilka dni) wpuścić kropelkę oleju wazelinowego na osadzenie ramienia górnego chwytacza i na ramię chwytacza oraz na ramię napędu chwytacza dolnego (górne zdjęcie ze strzałkami). Raz na miesiąc natomiast należy oliwić układ napędu noża (dolne zdjęcie ze strzałkami).
Oliwienie igielnicy w owerloku
Nasi fachowcy podpowiadają, że warto naoliwić również igielnicę – mniej więcej raz na tydzień. Aby wykonać ten zabieg prawidłowo w owerloku Janome 744D i ograniczyć ryzyko kapania oleju na materiał, połóż maszynę „na plecach”. Następnie upuść kroplę oleju na igielnicę i rozprowadź go, poruszając kołem zamachowym (spójrz na zdjęcie poniżej).
Dlaczego oliwienie jest tak ważne? Części maszyny, które nie są właściwie konserwowane, nie pracują swobodnie, z należytym poślizgiem. Pojawiają się tarcia podczas pracy, co przy wspomnianej już dużej prędkości szycia, może powodować nadmierne nagrzewanie się ruchomych elementów maszyny. Tego należy unikać.
Zadbany owerlok szyje lepiej
Wyczyszczony i naoliwiony owerlok znów jest gotowy do pracy. Pamiętaj o tym, żeby wykonywać opisane tutaj prace pielęgnacyjne regularnie, a wówczas maszyna odwdzięczy się podczas szycia.
Demontaż pokrywy dolnej owerloka
Oprócz codziennych zabiegów związanych z utrzymaniem owerloka w dobrej kondycji, wskazane jest również wykonanie gruntownego sprzątania maszyny. Mianowicie raz na 2-3 miesiące wypada zajrzeć głębiej pod obudowę naszego owerloka. W tym celu trzeba odkręcić śruby mocujące dolną pokrywę maszyny. Taki zabieg można porównać z czyszczeniem przestrzeni pod pokrywą boczną w wielofunkcyjnej maszynie do szycia. Tam też warto czasem zaglądać. W przypadku owerloka zdjęcie pokrywy dolnej i jej ponowny montaż nie są skomplikowane. W zasadzie trzeba tylko dobrze spasować pokrywę z resztą obudowy i pamiętać o tym, żeby wkręcić odpowiednie śrubki tam, skąd zostały wykręcone.
Demontaż spodniej osłony jest tak istotny, gdyż wszelkie nieczystości trafiają do zakamarków w dolnej części owerloka. Opadają tam nawet podczas czyszczenia pędzelkiem. Gromadzone miesiącami czy latami zabrudzenia potrafią być bardzo groźne dla urządzenia. Przede wszystkim dlatego, że pochłaniają olej, którego używamy do oliwienia. Takie oliwienie jest wówczas mniej skuteczne i maszyna szybciej się zużywa.
Zaniedbany owerlok gorzej pracuje
Zabrudzenia, których nie usuwamy przez dłuższy czas, stają się lepkie i gęste. Do tego stopnia, że potrafią skutecznie zapchać otwory wentylacyjne silnika (pokazaliśmy je na zdjęciu poniżej), który będzie się szybciej nagrzewał. Ale to nie koniec.
Gdy silnik jest uruchomiony, między szczotką a wirnikiem powstają iskierki, które w ekstremalnych przypadkach potrafią podpalić nagromadzone pyłki, resztki nici i materiałów, wywołując pożar wewnątrz urządzenia. Trafiały już do naszego serwisu maszyny ze spalonymi przewodami – ewidentnym dowodem na to, że w maszynie doszło do pożaru.
Przegląd owerloka w serwisie
Nie czujesz się na siłach, by przeprowadzić gruntowne sprzątanie połączone ze zdjęciem pokrywy dolnej owerloka? Nie masz drygu do prac technicznych? Możesz oddać owerlok do serwisu na przegląd połączony z czyszczeniem, smarowaniem, sprawdzeniem poprawności działania i regulacją. Szyjesz dużo i często? Zafunduj swojemu owerlokowi spa w serwisie – mniej więcej raz na rok. Nie pożałujesz.
Już teraz wypełnij prosty FORMULARZ ZGŁOSZENIA MASZYNY do serwisu SprawnaMaszyna.pl.
Cennik znajdziesz TUTAJ.
Poznaj zasady, którymi się kierujemy – regulamin serwisu sprawnamaszyna.pl jest dostępny TUTAJ