Kompleksowy przegląd, regulacja maszyny i jej konserwacja to jedna z naszych flagowych usług. Jest to serwis maszyny do szycia w wersji XXL – nazywamy go tak czasem ze względu na to, jak wiele czasu nasz mechanik spędza przy maszynie i jak wiele rzeczy w niej czyści, ustawia, konserwuje i testuje.
Czyszczenie maszyny do szycia
Gdy maszyna trafi do serwisu sprawnamaszyna.pl na kompleksowy przegląd i konserwację, zostaje w pierwszej kolejności obejrzana przez naszego specjalistę. Następnie zdejmuje on wszystkie elementy obudowy, bo to jedyna droga do tego, żeby usunąć wszelkie zabrudzenia z wnętrza maszyny.
Urządzenie zostaje potraktowane sprężonym powietrzem z kompresora. Jest to bardzo skuteczna i sprawdzona metoda. Z maszyny znikają kurz, zabrudzenia, strzępki materiałów, pozostałości nici i igieł. Czasami są to nawet całe igły, a zdarzało się też wyjmować z wnętrza maszyny…paczkę igieł.
Dlaczego czyszczenie maszyny w ten sposób jest tak istotne? Nawet osoby, które dbają o swoją maszynę, regularnie ją czyszczą i oliwią, nie zawsze będą w stanie zapobiec dostaniu się zabrudzeń głęboko pod obudowę. Tworzą się tam kłębki, które z czasem spowalniają pracę maszyny. Skutkiem jest coraz większe obciążenie silnika, który może nawet zwyczajnie się spalić.
A uszkodzony, zatarty silnik to tylko jeden z listy możliwych problemów spowodowanych przez brud i resztki nici czy materiału. Ponadto zabrudzenia pod płytką ściegową potrafią doprowadzić m.in. do uszkodzenia ząbków transportera, złamania płytki czy blokady maszyny, jeśli materiał nie będzie transportowany prawidłowo. Z kolei pył na czujnikach może skutkować nieprawidłową pracą maszyny komputerowej, a zabrudzony chwytacz odpowiadać za nieprawidłowy ścieg.
Naprawdę, nie brakuje argumentów za tym, że warto od czasu do czasu dokładnie posprzątać pod obudową maszyny…
Sprawdzenie i regulacja maszyny do szycia
Po rozebraniu i wyczyszczeniu maszyny nasz mechanik ma dostęp do wielu podzespołów odpowiedzialnych za jej prawidłową pracę. Sprawdza więc przede wszystkim:
- Wysokość transportera i to, czy pracuje prawidłowo; przeprowadzany jest test przesuwu transportu i ustawiany jest tzw. punkt zerowy (bazowy), czyli miejsce w maszynie, do którego odnoszone są wszelkie jej ustawienia i parametry. Po co to robimy? Jeśli maszyna się rozregulowała, będzie się to objawiało złą jakością ściegu. Regulacja sprawi, że materiał będzie lepiej transportowany, a ściegi prawidłowe.
- Ocenia stan techniczny, wizualny i sprawność m.in. chwytacza, bębenka, nawlekacza, prowadników itp.
- Wysokość igielnicy i to, czy nie ma w niej luzów
- Ustawienie chwytacza
- W bardziej rozbudowanych modelach maszyn są to także m.in. kontrole i regulację dodatkowego wzniosu stopki, automatycznego obcinacza nici czy systemu pozycjonowania igły.
Generalnie, im bardziej zaawansowana jest maszyna do szycia, tym więcej podzespołów trzeba sprawdzić i ewentualnie wyregulować. Takie kompleksowe podejście do sprawy bierze się stąd, że bardzo często jeden komponent, który nie działa prawidłowo, potrafi powodować złą pracę, a nawet uszkodzenie innych części.
Podczas opisywanych tu testów okazuje się, że np. jakiś element jest do wymiany. Dzieje się tak z podzespołami, które ulegają eksploatacji lub po prostu niszczą się (jak widoczna na zdjęciu powyżej płytka ściegowa) wskutek niewłaściwego korzystania z maszyny. Co wtedy? Nasz serwis poinformuje Cię o konieczności wymiany takich części. Trzeba za nie dodatkowo zapłacić, dlatego potrzebna będzie Twoja zgoda. Bez niej nie wymieniamy zużytych elementów.
Oliwienie i smarowanie maszyny do szycia
Jeśli wiemy już, że wszystkie podzespoły są w dobrym stanie i pracują prawidłowo, nasz fachowiec przystępuje do konserwacji maszyny do szycia. Wszystkie ruchome elementy zostają naoliwione olejem wazelinowym (zdjęcie powyżej). Dotyczy to także miejsc, które są niedostępne bez zdjęcia obudowy, a więc trudno o nie zadbać we własnym zakresie.
Ponadto tryby w maszynie są dokładnie smarowane (jak widać to na powyższym zdjęciu). O ile oliwienie każdy z nas jest w stanie wykonać samodzielnie (i powinien to robić zgodnie ze wskazówkami z instrukcji obsługi maszyny), o tyle smarowanie maszyny to już raczej zajęcie dla fachowców, którzy mają pod ręką smary o odpowiednich właściwościach.
Po tych zabiegach mamy pewność, że wszelkie przekładnie, cięgna, elementy napędowe, osadzenia wałów itp. będą pracowały z właściwym poślizgiem. Co ważne, po mniej więcej 5 latach smar utlenia się, dlatego warto pamiętać, aby oddać maszynę do nasmarowania nie rzadziej niż właśnie raz na 5 lat.
Regulacja maszyny do szycia i szycie testowe
Gdy maszyna jest już sprawdzona i naoliwiona, przystępujemy do regulacji. Przed nią zawsze wymieniamy igłę w maszynie na nową. Chcemy mieć pewność, że wszelkie ustawienia są prawidłowe i zostały przeprowadzone przy zamontowanej prostej igle. Nawet nieznaczne jej skrzywienie potrafi zepsuć efekt. A jakość ściegu i wygląd są dla nas bardzo ważne, dlatego sprawdzamy je z należytą dokładnością.
Ostatnim etapem przeglądu maszyny w serwisie sprawnamaszyna.pl jest wykonanie przeszyć testowych. Przeprowadzamy je na trzech różnych rodzajach materiałów. Są to:
- tkanina średniej grubości (najczęściej bawełna lub poliester),
- tkanina gruba (np. jeans),
- dzianina.
Maszyna na każdym z nich szyje różnymi ściegami. Efekty pracy, czyli szycia testowe dołączamy do maszyny, którą wysyłamy do Ciebie. Co ważne, testy kończymy dopiero wtedy, gdy ścieg uzyskany na wszystkich materiałach jest poprawny.
Serwis maszyny do szycia
Opisane tutaj zabiegi zajmują naszym doświadczonym specjalistom co najmniej 2-3 godziny. To zazwyczaj wystarczająco dużo czasu na to, by przywrócić maszynie pełną sprawność. Jesteśmy pewni tego, że Twoja maszyna po przeglądzie i konserwacji w naszym serwisie jest przygotowana na wiele, wiele miesięcy intensywnej pracy. A co jest bardzo istotne, szycie na takiej maszynie będzie przyjemniejsze i spokojniejsze, bo ryzyko pojawienia się jakiejś poważnej usterki jest zmniejszone do minimum.
Jeśli chcesz zafundować swojej maszynie do szycia taki właśnie serwis w wersji XXL, skorzystaj z FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO. Cenę tej usługi i wielu innych ZNAJDZIESZ TUTAJ.