Kompleksowy serwis hafciarek wieloigłowych

serwis hafciarek, przegląd hafciarki, naprawa

Wykonywany regularnie wszechstronny, wielogodzinny przegląd hafciarki w serwisie to najlepszy sposób na to, by Twoje urządzenie pracowało bez zarzutu przez długi czas. Dowiedz się, jak wygląda serwis hafciarek, i dlaczego jest tak ważny, śledząc wizytę hafciarki Janome MB-4S w siedzibie sprawnamaszyna.pl.

Prowadzimy serwis hafciarek Brother, Happy, Texi i Janome. Zdecydowaliśmy się na opisanie przeglądu MB-4S od ostatniego z wymienionych producentów, bo to bardzo popularny model. Wiemy, że wiele tych hafciarek jest używanych na skalę przemysłową i bardzo dobrze spisują się w tej roli. Jesteśmy przekonani o tym, że wpływ na to ma m.in. właściwe obchodzenie się z maszyną i jej prawidłowa konserwacja.

Czyszczenie hafciarki

serwis hafciarek, przegląd hafciarki, naprawa - zdjęcie obudowy w hafciarce

vind meer

Gdy do serwisu trafia hafciarka wieloigłowa, nie mamy żadnych wątpliwości, że mamy do czynienia właśnie z nią. Karton z taką hafciarką jest bowiem wyraźnie większy od pudła z najbardziej nawet rozbudowaną maszyną do szycia czy maszyno-hafciarką. Tak też było z Janome MB-4S. Przyjechała do nas w oryginalnym opakowaniu, zabezpieczona na czas podróży fabrycznymi styropianami. Swoją drogą, to najlepsza metoda na to, by zminimalizować ryzyko uszkodzenia maszyny w transporcie. Nasza rada – Rekomendujemy przysyłanie do nas hafciarek w oryginalnych kartonach wraz ze styropianami co pozwoli na najlepszą z możliwych formę zabezpieczenia urządzenia.

serwis hafciarek, przegląd hafciarki, naprawa - rozkręcenie obudowy

Mechanik zapoznał się z historią hafciarki i opisem tego, co jej dolega. W tym przypadku mieliśmy do czynienia z Janome MB-4S, której właściciele zafundowali kompleksowy przegląd. Tradycyjnie rozpoczął się on od zdemontowania wszystkich elementów obudowy. Przy okazji, taka ciekawostka – podczas opisywanego tu przeglądu trzeba wykręcić, a następnie wkręcić mniej więcej trzydzieści śrubek mocujących części…

serwis hafciarek, przegląd hafciarki, naprawa - czyszczenie

Wszystko po to, żeby nasz specjalista miał nieograniczony wręcz dostęp do wszystkich zakamarków, w których lubią gromadzić się resztki nici, kłębki kurzu i inne zabrudzenia. Oczywiście usunął je, a następnie zabrał hafciarkę na stanowisko z kompresorem.

serwis hafciarek, przegląd hafciarki, naprawa - czyszczenie sprężonym powietrzem

Kilkuminutowe czyszczenie sprężonym powietrzem sprawiło, że zniknęły te nieczystości, które uchowały się jeszcze w trudniej dostępnych miejscach.

serwis hafciarek, przegląd hafciarki, naprawa - konserwacja

Czyszczenie okolic chwytacza hafciarki

Po zrobieniu porządku z prowadnicami tamborka, serwisant zabrał się za czyszczenie przestrzeni pod płytką ściegową. Tak jak w wielu przypadkach, tak i tym razem znalazł tam zaplątane nici. Porozcinał je i skrupulatnie powyciągał. Nici nawijają się na wałek napędu chwytacza i po pewnym czasie, jeśli się ich nie usunie, potrafią dostać się do chwytacza i zablokować go, a przez to uniemożliwić dalszą pracę.

serwis hafciarek, przegląd hafciarki, naprawa

Pozostajemy przy chwytaczu, bo podczas serwisu mechanik sprawdza w jakim stanie jest ten ważny element hafciarki. Zdarza się, że tworzą się na nim zadry, wgłębienia (potrafi je zrobić np. złamana igła). Objawia się to później tym, że dolna nitka zahacza o zadrę i urządzenie nie haftuje jak trzeba. Hafciarka zrywa nici i możemy zapomnieć o dalszym haftowaniu. Dlatego w trakcie przeglądu nasz specjalista ocenia stan chwytacza i ewentualnie usuwa niepożądane nierówności na powierzchni. Tak było tym razem i potrzebny był delikatny szlif.

Oliwienie hafciarki

Wyczyszczona hafciarka wróciła na stół naszego fachowca. Teraz wziął się on za czyszczenie prowadnic tamborka. Z tym było trochę pracy, bo są to elementy ruchome, które trzeba regularnie oliwić. A do tłustej powierzchni dość łatwo przykleja się brud. Skutek jest taki, że hafciarka ma problem z przesuwaniem tamborka, może przesuwać haft. W ekstremalnych sytuacjach może w ogóle nie ruszyć.

serwis hafciarek, przegląd hafciarki, naprawa - oliwienie

Nasza MB-4S wymagała tylko standardowego czyszczenia, po którym mechanik nasmarował prowadnice i tulejki olejem wazelinowym. W efekcie wszystkie elementy odpowiedzialne za przesuwanie się tamborka pracowały płynnie, z wyczuwalnym oporem. A zatem tak, jak należy.

serwis hafciarek, przegląd hafciarki, naprawa - jak oliwić hafciarkę

Oprócz oliwienia prowadnic tamborka, nasz specjalista naoliwił inne ruchome elementy w hafciarce, czyli przede wszystkim chwytacz i igielnicę. Przypomnijmy, że są to miejsca, o które warto regularnie dbać, gdy korzystamy z maszyny. Chwytacz oliwimy raz na osiem godzin pracy hafciarki. W przypadku prowadnic tamborka i igielnic należy to robić raz na miesiąc – nawet wtedy, jeśli urządzenie haftujące nie pracuje jakoś bardzo intensywnie.

serwis hafciarek, przegląd hafciarki, naprawa - jak naoliwić hafciarkę

DOBRA RADA: Cieszymy się, że dbacie o swoje maszyny i oliwicie je regularnie. Czasami jednak zauważamy, że do smarowania używacie nieodpowiedniego oleju. Przypominamy więc, że właściwy olej do hafciarek to olej wazelinowy. Nie silnikowy, spożywczy, ani żaden inny. Dlaczego? Olej olejowi nierówny i użycie niewłaściwego może skończyć się nawet spaleniem silnika. Chcesz mieć taki olej wazelinowy, jakiego używają nasi specjaliści? Nie ma problemu – możesz nabyć go w przystępnej cenie. Poinformuj o tym konsultanta serwisu sprawnamaszyna.pl lub wspomnij o tym w FORMULARZU ZGŁOSZENIA hafciarki do serwisu, np. w polu „opis usterki”.

Jak działa obcinacz nici w hafciarce

serwis hafciarek, przegląd hafciarki, naprawa - obcinacz nici

Kolejnym krokiem było sprawdzenie poprawności działania obcinacza nici. Podczas symulacji haftowania mechanik przekonał się, że nożyk wykonuje prawidłowy ruch i dobrze obcina nici. Gdyby było inaczej, konieczna byłaby regulacja tego elementu.

Jaka wysokość stopek hafciarki

Następne testy dotyczyły stopek, a konkretnie tego, czy opuszczają się one na prawidłową wysokość. Prawidłową, czyli taką, w której między stopką, a płytką pozostaje kilkumilimetrowa szczelina. W opisywanej tu Janome MB-4S konieczna była regulacja, co w hafciarkach jest dość częstym zabiegiem podczas przeglądu. Co bardzo ważne, regulacja wymaga wprawy i doświadczenia, dlatego warto zostawić tę czynność pracownikowi specjalistycznego serwisu.

serwis hafciarek, przegląd hafciarki, naprawa - wysokość stopek

Ustawienie odpowiedniej wysokości stopek jest bardzo istotne. Jeśli opuszczają się one zbyt nisko, wówczas hafciarka hałasuje, bo stopki uderzają o płytkę. Praca na takiej hafciarce może doprowadzić do uszkodzenia igielnicy lub jej podzespołów.

Wymiana części w hafciarce – tylko za zgodą

Innym newralgicznym miejscem w hafciarce jest ramię z łożyskiem krzywki i sama krzywka. Gdy urządzenie „chodzi” głośniej niż zwykle, a ramię ma zbyt duży luz, to trzeba wymienić te zużyte podzespoły. W tym przypadku również nie warto zwlekać, bo nieprawidłowa praca wspominanych części może szybko doprowadzić do uszkodzenia innych elementów maszyny. W efekcie niewielka usterka potrafi wywołać poważniejszą awarię.

serwis hafciarek, przegląd hafciarki, naprawa

W tym momencie chcielibyśmy podkreślić, że nie dokonujemy wymiany części na nowe bez konsultacji z Wami i bez Waszej zgody. Sama usługa ewentualnej wymiany podzespołu wchodzi w skład kompleksowego przeglądu hafciarki i nie jest dodatkowo płatna. Trzeba jedynie zapłacić za zamontowane nowe części.

Benzyna ekstrakcyjna do konserwacji hafciarki

serwis hafciarek, przegląd hafciarki, naprawa

W naszej MB-4S konieczna była wymiana jednego z elementów. Właściciele wyrazili na to zgodę. Przy okazji wymiany nasz pracownik – tak jak to mamy w zwyczaju – wyczyścił rozkręcone elementy, używając do tego benzyny ekstrakcyjnej. Podczas takiej kąpieli z metalowych części zniknęły pyłki, opiłki, mikrozabrudzenia oraz resztki starego smaru i oleju. Uzyskaliśmy gładką powierzchnię, która jeszcze dodatkowo została potraktowana sprężonym powietrzem.

Pozostałe części hafciarki – jak działają

serwis hafciarek, przegląd hafciarki, naprawa - talerzyki naprężacza

W ramach serwisu hafciarki specjalista zajrzał także między talerzyki naprężacza. To popularne miejsce gromadzenia się pyłu, brudu i wosku, którym pokrywane są nici. Usunął stamtąd wspomniane zabrudzenia, które wprawdzie na razie nie powodowały żadnych problemów, ale wkrótce mogłyby. W przypadku większej warstwy brudu talerzyki nie ściskają należycie nici i nie ma ich właściwego naprężenia. Wtedy trudno o uzyskanie idealnego haftu.

serwis hafciarek, przegląd hafciarki, naprawa - wiper, viper, odciągacz nici

Na koniec zabiegów konserwacyjnych mechanik wziął pod lupę sprężyny kompensacyjne nici (czasem po prostu się łamią) i odciągacz nici, czyli tzw. wiper (viper). Ten drugi to bardzo istotny element, bo pozwala wznowić haftowanie po obcięciu nici i skończeniu poprzedniego etapu. Zdarza się, że wiper jest wygięty i nie spełnia swojej roli. Trzeba go wówczas wyprostować, a gdy był już naprawiany wiele razy, to konieczna będzie wymiana.
W opisywanej tutaj Janome MB-4S nie było z nim jednak problemów. Podobnie rzecz się miała z trzymakiem górnej nici, który składa się z dwóch blaszek i szczotki między nimi. Dodajmy, że bardzo często ta szczotka nadaje się do wymiany – jest wytarta lub wręcz wyrwana przez wiper.

Test hafciarki

serwis hafciarek, przegląd hafciarki, naprawa - test serwisowy

Wszystkie wspomniane tutaj zabiegi zajęły naszemu mechanikowi mniej więcej trzy godziny. Tyle trwa bowiem czyszczenie i oliwienie hafciarki wieloigłowej oraz sprawdzenie poprawności działania jej podzespołów. Najważniejsze jest oczywiście to, by maszyna wykonywała ładny, równy haft. Dlatego przed opuszczeniem serwisu bohaterka niniejszego tekstu przeszła jeszcze test poprawności haftowania. Dla nas to najbardziej istotny element serwisu hafciarek. Podczas testu sprawdziliśmy, czy hafciarka przede wszystkim:

  • nie przepuszcza,
  • nie zrywa nici,
  • nie przesuwa haftu,
  • nie łapie nitki,
  • prawidłowo obcina nici.

Taki kompleksowy i wszechstronny test trwa około dwie godziny. Opisywana tu hafciarka Janome MB-4S przeszła go pozytywnie. Ale zdarza się, że mimo wcześniejszego wyczyszczenia i ustawienia maszyny, efekt końcowy nie jest zadowalający. Dlatego nasi fachowcy przeprowadzają wówczas dodatkową regulację i wykonują kolejny test. Aż do skutku, czyli do momentu, gdy haft jest optymalny. Dołączamy go później do hafciarki, wraz z wyhaftowanym numerem seryjnym, żeby nie było wątpliwości, na której maszynie został wykonany test.

serwis hafciarek, przegląd hafciarki, naprawa

Czasami macie życzenie, aby haft testowy wykonać według konkretnego wzoru, na materiale, na którym jest on wykonywany w Waszych pracowniach i przy użyciu Waszych nici. Robimy to i wtedy mamy pewność, że hafciarka jest gotowa do pracy w swoich codziennych warunkach. Bo przecież o to właśnie chodzi.

Serwis hafciarek – podsumowanie

Doświadczeni mechanicy serwisu sprawnamaszyna.pl podkreślają, że kompleksowy przegląd hafciarki to nie tylko jej czyszczenie i konserwacja. To przede wszystkim wnikliwa obserwacja tego, jak pracuje urządzenie, czy jego podzespoły współpracują ze sobą tak, jak powinny. Zwrócenie uwagi na to, czy w kluczowych miejscach nie ma nadmiernych luzów, które w krótkim czasie mogą doprowadzić do poważnych kłopotów.

serwis hafciarek, przegląd hafciarki, naprawa w serwisie

Hafciarka jest dość skomplikowanym i złożonym urządzeniem, więc bardzo często nieprawidłowa praca jednego podzespołu potrafi uszkodzić inne elementy. Mechanicy starają się znaleźć takie potencjalne źródło problemów i usunąć je – czasem wystarczy tylko regulacja lub oliwienie. Kiedy jednak drobny defekt czy drobna nieprawidłowość zostaną zignorowane, potrafią narobić poważniejszych szkód, a wtedy hafciarka może odmówić nam posłuszeństwa w najmniej spodziewanym momencie.
Serwis sprawnamaszyna.pl zajmuje się przeglądami oraz usuwaniem mniejszych i większych usterek w hafciarkach wieloigłowych. Są to głównie:

  • czyszczenie hafciarki,
  • wymiana silnika w hafciarce,
  • odblokowanie głowicy hafciarki,
  • regulacja mechanizmu obcinającego nici,
  • odblokowanie i ustawienie chwytacza,
  • regulacja pasków w hafciarce.

Opisany tutaj kompleksowy przegląd hafciarki wieloigłowej obejmuje wszystkie wymienione usługi i, naszym zdaniem, jest najlepszym wyborem dla każdego, komu zależy na utrzymaniu maszyny w dobrej kondycji przez wiele lat. TUTAJ zgłosisz swoją hafciarkę do serwisu, wypełniając prosty formularz. Cennik jest z kolei dostępny – TUTAJ.